x
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Mobilya Rengi Nasıl Seçilir?
28.11.2022

Mobilya Rengi Nasıl Seçilir?

İster evinizi yeniden dekore edin, isterseniz yeni bir evi dekore edin ne olursa olsun mobilya rengini seçmekte zorlanabilirsiniz. İç mekan tasarımında mobilya renkleri önemli bir yere sahiptir. Bir alanın stilini oluştururken mobilyalar için bir renk paleti seçmek çok önemlidir. Mobilya renkleri hakkında karar verirken alanın büyüklüğü, genel tasarımıda göz önünde bulundurulmalıdır.


Önce mobilya mı yoksa boya mı gelmeli?


Yaşam alanlarınızın dekorasyonuna karar verirken öncelikle odanın rengini seçmeyi düşünebilirsiniz. İlk olarak duvarları boyamaktan başlamak isteyebilirsiniz. Ancak öncelikle mobilyaların rengini seçmelisiniz. Mobilyalar alanı benzersiz hale getiren farklı kılan nesnelerdir. Mobilyaların belirli renkleri ve tasarımları vardır. Fakat duvarlar için sonsuz renk paletleri vardır. Önce mobilyayı seçerek uyumlu olabilecek duvar rengini seçmeniz ve tasarım stilinizi oluşturmanız kolaylaşır.
Mesela yaşam tarzınına göre seçmiş olduğunuz kanepe, sehpa, yatak yada herhangi bir mobilya parlak renkli olabilir bunu nötr bir duvar rengi ile eşleştirebilirsiniz. Mobilyaların renkleri sınırlı olduğu için duvar rengini daha sonra belirlenmelidir.


Hangi Renk Mobilya Seçmeli?


Öncelikle nereden başlayacağımız belli olduğuna göre, sırada renk seçimi var. Sosyal medya ve çevirimiçi platformlar renk konusunda ilham alabileceğiniz yerler arasındadır. Sosyal medyadaki tasarımlar kararlarınızı değiştirebilecek nitelikte evinizin belli şekilde görünnmesi gerektiğine ikna edecek şekilde tekrarlayan tasarımlar bulunur. Tasarım trendlerin sürekli değiştiğini unutmamak gerekir. Bunun yerine ne ye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl kullanacağınızı belirlemelisiniz. Çevrenizden her yerden tasarım ve renk için ilhamlar bulabilirsiniz.
Mekanın atmosferinde mobilyanın rengi önemli bir yere sahiptir. Dekorasyonda sıcak ve soğuk renkleri kullanabilirsiniz. Bir odayı daha fazla dikkat çekizi görünmesi istiyorsanız sıcak renkleri tercih etmelisiniz. Ancak unutulmamalı ki sıcak renkler odanın daha küçük görünmesini sağlar. Bunun tersine odayı büyük görstermek istiyorsanız soğuk renkleri tercih etmelisiniz. Soğuk renkler sakinleştiri etkiye sahiptir.
Yaşam alanının duvarında ve zemininde bulunan malzemelerin rengi mobilya rengi seçmekte önemli bir yere shiptir. Mobilya renkleri duvar ve zeminden farklı seçilmesi genel bir kuraldır. Bir odanın duvarı açık renkte ise koyu renkli mobilyalar ile odada asil ve uyumlu atmosfer oluşur.

Mobilya rengini seçerken aydınlatmayı düşünmeli misiniz?
Işık günün her saatinde sürekli olarak değişir. Odanızın gerçek renkleri gün ışığının en yoğun olduğu saatlerde belli olur. Odadaki ışık miktarı mobilyaların nasıl görüneceğini belirler. Mobilya almadan önce odanızdaki ışığın nasıl olduğunu gözlemleyin. Gün boyu doğal aydınlık alıyorsa odanız daha sıcak, parlak renkler seçebilirsiniz.

Mobilya rengine karar verirken kendi kişisel tarzınıza, estetiğinize güvenerek çevreden ilham alarak keyifli seçimler yapabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeli
27.01.2023
Bir yatak seçerken dikkate almanız gereken faktörler bulunmaktadır, bu sayede rahat ve ihtiyacınız olan yatak için uygun bir seçim yapabilirsiniz. Bunlar şu sekilde sıralanabilir;
Mobilya Rengi Nasıl Seçilir?
28.11.2022
İster evinizi yeniden dekore edin, isterseniz yeni bir evi dekore edin ne olursa olsun mobilya rengini seçmekte zorlanabilirsiniz. İç mekan tasarımında mobilya renkleri önemli bir yere sahiptir.
Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler
28.11.2022
Evlerde her alan için en önemli unsur olan mobilyaları satın alırken doğru seçim yapmak çok önemlidir.Yaşam alanını daha rahat, şık ve estetik olarak güzel gösterecek faktörlerden biri mobilya seçimidir
En Kullanışlı Koltuk Kumaşı Hangisidir?
26.11.2022
Koltuk seçimi yapılırken önemli noktalardan biri de kumaş tercihidir. Kumaş seçimi yaparken pek çok seçenek vardır.  
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.